Jeeplerin Ağababası

Evet onu bugünlerde caddelerde belki çok görmüyoruz. Ancak o SUV segmentinin adı konduğunda neredeyse amca olacak yaşa gelmişti. Tabi ki Jeep Grand Cherokee’den bahsediyoruz. Bizim çocukluğumuzda yani 90′lı yılların sonlarında statü simgesiydi şarokili amcalar icon smile Jeeplerin Ağababası

Öncelikle gelin nostaljisini yapalım Grand Cherokee’nin ;

jeep cherokee v8 02 300x182 Jeeplerin Ağababası

1993-1998 yılları arasında en meşhur kasası. Nam-ı diğer o dönemin tankıdır. Ancak bugünlerde de off-road piyasasında altın çağını yaşamaya devam ediyor.

 

imgJeep Grand Cherokee2 300x185 Jeeplerin Ağababası

1999-2004 yılları arasındaki kasasıdır. Önceki kasaya oranla başarısız olma sebebi kesinlikle BMW X5′in ortaya çıkışıdır. Bugünlerde 35.000-50.000 TL arasında olan 2. el piyasasıyla ucuza sükse yapmak isteyen abilerin ablaların tercihidir.

 

3rd Jeep Grand Cherokee 300x173 Jeeplerin Ağababası

2005-2012 yılları arasında o kadar başarıdan sonra tasarımcıları nasıl böyle bir kasa çıkarmışlar diye düşünmeye iten kasasıdır. Piyasadan neredeyse Jeep markasını silecek derecede tekdüze ve demode kasası olmasına rağmen Jeep müdavimleri tarafından yine de satın alınmıştır.

 

2014 Jeep Grand Cherokee SRT 300x199 Jeeplerin Ağababası

Ve işte sonunda Jeep ruhunu tekrar hayata döndürecek en son kasası. 2012 yılında gün yüzüne çıkmasına rağmen son makyajla ihtişamına kavuşan Jeep Grand Cherokee’nin 4. nesli son 10 yılda oldukça yol kateden rakipleri BMW X5, Audi Q7, Mercedes ML karşısında bakalım ne derece başarılı olabilecek? Range Rover Sport’u rakipleri arasına koymayarak unuttum sanmayın ancak aradaki Türkiye koşullarında aralarındaki min. 100.000 TL’lik fiyat farkı zaten Range Rover Sport’u ayrı bir yere koyuyor.

 

JEEP GRAND CHEROKEE

Tasarım yönünden incelediğimizde gözlerini kısan ve led farlarla donatan Cherokee 18 inçlik standart, 19 inçlik opsiyonel jantlarıyla göz alıyor. Arka tasarımında çok risk almayan ancak güncel tasarım trendlerine ayak uyduran Cherokee heybetli karoseriyle caddelerde yüksek bakmayı, arazide de altta kalmamayı beceriyor.

Motor seçeneklerine baktığımızda Jeep tabi ki Grand Cherokee’sini Türkiye için geliştirmediğini gözler önüne seriyor. En düşük motor seçeneği 3.0 litre olan Grand Cherokee’nin SRT versiyonunu almak isterseniz 4.8 litrelik bir canavara ayak uydurmak zorundasınız. Tabi motorinin 5 TL’ye yaklaştığı şu günlerde (yaklaşmaktan kasıt ciklet parası bile kalmadı aslında:) tüketimde iyileştirmeler de yapılmış tabi. Ancak şehir içi 12 lt, şehirler arasında da 7 litrenin altını görmek mümkün değil.

Yeniliklere geldiğimizde ise Grand Cherokee’nin en büyük yeniliği 8 ileri otomatik şanzıman. Off-road için Eğim İniş Kontrolü, Arazi Şanzımanı ve Çekiş Kontrolü gibi özelliklerle dere tepe düz gidebilirsiniz.

Genel olarak Grand Cherokee bu son nesliyle başarılı bir iş ortaya koyuyor. Yollarda artık sıkça görüp de dönüp bakmadığımız X5,Q7 ve Mercedes ML rakipleri karşısında en büyük kozu belki de unutulmuş olması. Ancak bu kasasıyla ve gayet tabii rakipleri arasında gerçek Jeep olması en büyük tercih sebebi olsa da Fiat bünyesinde bulunması ve büyük şehirler dışındaki şehirlerde servis olarak Fiat servislerine gitmek zorunda kalmanız en büyük soru işareti. Ayrıca servisteki ustalara da Cem Karaca’nın Tamirci Çırağı’nı dinletmeye sebep olur. Linea’dan inip Cherokee’ye binen ustanın psikolojisini bi düşünsenize icon smile Jeeplerin Ağababası

Jeep Grand Cherokee katalogu için tıklayınız. .

Jeep Grand Cherokee fiyatları için tıklayınız. .

 

 

10 2014 jeep grand cherokee ecodiesel fd 785x521 Jeeplerin Ağababası

Jeep Grand Cherokee

 

2014 Jeep Grand Cherokee SUV Laredo 4dr 4x2 Photo 1 785x588 Jeeplerin Ağababası

Jeep Grand Cherokee

2014 Jeep Grand Cherokee Leaked Jeeplerin Ağababası

Jeep Grand Cherokee

fa013a1b2bc8de7008621aeedcee7ac5x 785x479 Jeeplerin Ağababası

Jeep Grand Cherokee

Filed in: 4x4, anasayfa, İncelemeler, Jeep Tags: , , , ,

You might like:

Cadillac Escalade Cadillac Escalade

Leave a Reply

Submit Comment